ESTO 2019 – üle Soome silla laulu- ja tantsupeole

4906

XII ülemaailmsete eesti kultuuripäevade ESTO 2019 programm 27. juunist 3. juulini Helsingis, Tartus ja Tallinnas on üldjoontes valmis ning piiratud arv passe soodushinnaga müügil 28. veebruarini.

ESTO 2019 toimub nädal enne XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm”, tuues kokku eestlased ja nende sõbrad üle maailma, et tähistada üheskoos Eesti Vabariigi 100. juubelit loosungi all “Meie tulevik”.

ESTO algab Helsingis

ESTO pidulik avamine toimub reedel, 28. juunil Helsingis. Toomkirikus toimuvale aktusele järgneb avakontsert Senati väljakul. Noori ja esinejaid oodatakse Helsingisse aga juba päev varem. Lauljad ja tantsijad kogunevad proovideks Alppila kirikusse. Noortele on eriprogramm. Noorte tulevikukonverentsile Helsingi ülikoolis jõuavad ka need estolased, kes saabuvad Helsingisse avapäeva hommikul. Avapäeva õhtul suunduvad estolased Tallinki valge laevaga Tallinnasse. Merel süüakse õhtust ning algab ESTO avapidu kultuuriprogrammiga Silja Europa pardal.

Soomest esimese laulupeo linna Tartusse

Teisipäeval, 29. juunil (uue kalendri järgi) tõusis päike säravalt ja toredalt,” kirjutas soome prof. Johan Reinhold Aspelin 150 aastat tagasi Eesti esimese laulupeo reisikirjelduses ajalehes Helsingfors Dagblad. Kahe soomlase, direktor C.G. Swani ja Aspelini reis Helsingist Tallinna kaudu Tartusse võttis kaks päeva. Estolased jõuavad Tartusse märksa kiiremini ESTO busside ja rongiga. 29. juuni 2019 on laupäev. Just sellel päeval toimub ka traditsiooniline Tartu linna päev, mille programmi mahuvad ka ülemaailmne noorte kongress Tartu ülikoolis ja ESTO laul Raekoja platsil.

Noorte kongressile oodatakse noori üle maailma. Igast riigist saavad delegaatideks kaks noort (16–26 a), kelle reisi- ja elamiskulud kaetakse noorteprogrammi eelarvest. Et eestlaste keskorganisatsioonid puuduvad paljudes riikides, siis saavad delegaate nimetada ka välismaal tegutsevad Eesti koolid. Noorte kongressi peateemadeks on eestlaseks kasvamine välismaal ja sideme hoidmine Eestiga.

Laupäeva õhtul kell 18 toimuv ESTO laul on ühislaulmine, kus kõlavad läbi aegade ESTO-del lauldud laulud. Uuemad laulud jäetakse laulupeoks Tallinnas. Just laupäevaks pakutakse võimalust kõikidele korporatsioonidele ja üliõpilasseltsidele korraldada kohtumisi kas siis enne või pärast ESTO laulu.

Nagu ESTO traditsioonile kohane, lõpevad õhtud Salakõrtsiga. Tartus on valitud Salakõrtsiks Püssirohukelder, mis asub linna südames ja kus on ka vihmase ilma korral ruumi laialt. Lisaks on seal ka hea tehnikaga lava. Esimesel õhtul esineb seal Urmas Kärneri Puus Brothers Band New Yorgist. Noorte õhtuseks kohtumispaigaks on valitud Aparaaditehas.

Teine päev Tartus algab jumalateenistusega Jaani kirikus. Seejärel saab valida, kas minna Tartu ülikooli koolitusele “Kuidas õpetada oma lapsele eesti keelt?”, Rahvusarhiivi seminarile “Oma juuri otsimas” või Eesti Rahvamuuseumisse ekskursioonidele, töötubadesse või filmifestivalile. Kell 17 saavad aga kõik grupid ERM-is kokku, et avada näitus organiseeritud eestlaskonna ja ESTO-de ajaloost. Seejärel on võimalus vaadata Rakvere teatri etendust “Lahus”.

Et tantsupeo proovid algavad juba pühapäeval, siis saavad tantsijad Tallinnasse sõita pühapäeva hommikul ning teised estolised esmaspäeva hommikul.

Võrgustike kohtumised Tallinnas

Välismaal elavate eestlaste võrgustike arendamiseks on kavas kolm päeva kohtumisi. 1. ja 2. juulil saab Telliskivi Loomelinnakust ESTO-linn. Kokku saavad Eesti Majade ja vabaõhupiirkondade esindajad, välismaal tegutsevad eesti meediakanalite juhid, eesti keele õpetajad ja laagrijuhid, teadlased, kunstnikud, muusikud, kirjanikud ning mäluasutuste eestvedajad. Teisipäeval, 2. juulil toimub traditsiooniline rahvuskongress Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu korraldusel. Võimalus on tutvustada oma tegevust, arutleda ühiste probleemide ümber ning üksteiselt saada inspiratsiooni ja häid mõtteid.

Esto viimane päev, 3. juuli pakub arutelusid loomemajanduse ekspordi ja kodanikudiplomaatia teemadel Filmimuuseumis Maarjamäel. Kultuuriministeerium ja EAS tõstavad üles teemad ja valdkonnad, milles Eesti riigil oleks välismaal elavatelt eestlastelt hädasti abi ja tuge vaja. Samas Maarjamäel asuvas Ajaloomuuseumis saavad nii täiskasvanud kui lapsed vaadata ka püsinäitusi Eesti Vabariigi ajaloost. Pidulik ESTO lõpetamine balliga toimub Lennusadamas.

Milleks ESTO?

ESTO traditsioon pärineb aastast 1972, kui eestlased läänes kogunesid Kanadasse Torontosse, et üheskoos au sees hoida Eesti kultuuri ja traditsioone. ESTOde tähtsus on seisnenud kriitilises vajaduses hoida alal eesti keelt, kultuuri ja eestlust Nõukogude okupatsiooni ajal, kui ei olnud võimalust Eestit külastada. Sama oluline on ESTO traditsioon ka täna, et alal hoida üle ilma laialipillutatud eestlaskonnas eestlust ja ühtsuse tunnet, seda nii omavahel väljaspool Eestit kui ka suhetes Eestimaaga.

Seoses laulu- ja tantsupeoga loodame ESTO-st rohket osavõttu. Soovime estolistele palju positiivseid emotsioone taaskohtumistest ning uutest kontaktidest. Soovime väga, et ESTOlt ja laulupeolt koju minnes oleks hea ja ülev tunne. Et see oleks hästi investeeritud puhkus ja aeg suhetesse ja kontaktidesse, mis annavad uusi edasiviivaid impulsse.

ESTO passi saad osta SIIT >>

Kohtumiseni ESTO-l!

Sirle Sööt
ESTO 2019 peakomitee esimees
Tel: +46 72 519 04 80
E-mail: sirle@estofestival.ee